Üzülmez Kültür Vadisi

“Doğal çevre geçmiş ve geçmekte olan zamana tanıklık eder, yaşanmış bütün hatıraları içerisinde muhafaza eder.”  TIM INGOLD

Üzülmez Lavuarı, Eski Zonguldak – Ankara Karayolu üzerinde konumlanmış, şehir merkezinden yaklaşık 3 km uzakta yer almaktadır.

Alan üzerinde; farklı dönemlerde amaç doğrultusunda ekleme ve çıkarmalara maruz kalmış bir yapı stoku bulunmaktadır. Bunlardan en eski olanı Lavuar Binası, yığma taş duvarları ve ahşap çatı sütrüktürüyle kendini belli etmektedir.

Bu yapının hemen karşısında bulunan atölye yapısı erken dönem betonarme bir yapıdır. Gerekliliklerden dolayı fazlaca müdahale görmüş ve yapısal anlamda kötü bir durumdadır.

Projeye ilk yaklaşım, Kömür işçiliği ve üretim süreci kültürel bir zenginlik, korunması gereken bir hafıza parçası olarak kabul ederek ortaya çıkmıştır.  Bu minvalde projenin üzerine konumlanacağı zemin “bağlamsal olarak” kültür hafızası zemini olacaktır.

Mimari müdahale olarak prensip kararları; niteliksiz eklerin kaldırılması, özgün mimari elemanların minimum müdahale ile sağlamlaştırılarak korunması olarak özetlenebilir.

Yapılması düşünülen kültür kampüsü içerisinde, yeni düşünülen işlevlerden dolayı yapılabilecek ek yapılar, endüstri yapılarına ait, cesur tutumla yapısal elemanların “ekspozisyonu“ olarak oluşacaktır.

Kent hafızasında farkında olmadan yer etmiş bu yapısal tutum, yeni kültür kampüste bilinçli bir kimlik oluşturma çabası olarak ortaya çıkmaktadır.

Yapıların ve arsanın yeniden kullanım kararlarına göre; Lavuar Binası restorasyon sonrasında Zonguldak Kent Müzesi’nin daimi sergi mekanına dönüştürülecektir. Atölye Binası ise Kent Müzesi’nin geçici sergi mekanı işlevini de üstlenerek bunun yanı sıra sergi salonu, müzik dinletileri, tiyatro gösterileri, kokteyl ve çeşitli sunumlara da hizmet verebilecek çok amaçlı kültür alanına dönüştürülecektir.

Arsanın alt kotunda oluşturduğu ‘alt meydan’ yeme-içme alanı olarak tasarlanırken, ‘üst meydan’ açık sergi alanları ve açık hava etkinliklerine hizmet edecektir.

Proje Ofisi: Buda Mimarlık

Proje Ekibi: Burak Pelenk, Eda Yazkurt Pelenk, Damla İçyer, Gülizar İlhan