Zonguldak 15 Yeni Proje ile Renkleniyor

Zonguldak Valiliğince hazırlanan kentsel tasarım ve küçük ölçekli turizm projelerinin sunumları 13 Nisan Cuma günü Zonguldak Valisi Ahmet Çınar‘ın başkanlığında Valilik toplantı salonunda yapıldı.

Toplantıda; Zonguldak Kıyı Yenileme, Zonguldak Mağaraları Ziyaretçi Merkezi, Üzülmez Kültür Vadisi, TTK Rombaki Çocuk Bilim Merkezi, Gümeli Tabiat Anıtı Ziyaretçi Merkezi ve Gümeli Belde Meydanı Projesi, Kadıoğlu Mozaikleri, Madencioğlu Şelalesi, Çayırköy Mağarası ile Değirmen ve Çevresi, A Tipi Misafirhane, Zonguldak TSO Apiterapi Köyü, Kandilli Köy Pazarı ve Endüstri Mirası Ziyaretçi Merkezi, Aşağı Kandilli, Harmankaya Kanyonu Yürüyüş Parkuru, Çaycuma Filyos Master Plan ve Fuar Alanı için hazırlanmış projeler basın mensuplarına tanıtıldı.

Zonguldak Eski İskele’ye, Eski İskele Zonguldaklılara Kavuşuyor

Zonguldaklıları eski iskele ile buluşturmayı hedefleyen proje kapsamında; Zonguldak Liman Bölgesi’nde yapılacak yeni düzenlemeler ile Zonguldaklıların ve ziyaretçilerin kıyıya erişimini sağlayacak, suya temas edecek kıyı alanları yaratmak amaçlanıyor.

Proje, Türkiye endüstri tarihinin denize açılan kapısı niteliğindeki Zonguldak Limanı ve çevresindeki değerlerin görünürlüğünü artıran canlı ve nitelikli bir kamusal alan oluşturacak.

Valilik ve tünel arasında iskeleler ile yürüyüş alanları oluşturularak restoran, kafe ve dinlenme mekanlarını da içeren canlı ve hayat dolu bir kıyı alanı yapılması planlanıyor.

 Zonguldak Mağaraları Turizme Açılıyor

Zonguldak, keşfedilen mağara sayısı ve bu mağaraların oluşum evrelerinde meydana gelmiş olan mağara içi karakterleriyle geniş yelpazeye sahip bir coğrafya. İl bütününe yayılmış olan mağaralar ağı, yerli-yabancı turistler, araştırmacılar ve mağara sporcuları için çeşitlilik içeren bir gezi rotasını mümkün kılıyor. Gökgöl Mağarası önünde yapılacak Zonguldak Mağaraları Ziyaretçi Merkezi projesi ile bu önemli potansiyelin erişilebilir ve görünür hale getirilmesi amaçlanıyor.

İnşa edilmesi planlanan Zonguldak Mağaraları Ziyaretçi Merkezi ile birlikte Zonguldak coğrafyasında keşfedilmeyi bekleyen diğer mağaralar için gelişmiş bir anlatı, bilgilendirme ve yönlendirme yapılması planlanıyor.

Rombaki Konağı Bilim Evi Olacak

Rombaki Konağı’nın enerji konulu bir bilim merkezi olarak yeniden işlevlendirilmesiyle Zonguldak ve çevresinden her yaştan meraklı insanlar ve özellikle çocuklar için yeni bir öğrenme alanı açılması planlanıyor.

Proje kapsamında; kültürel miras olan TTK Rombaki Konağı’nın Çocuk Bilim Merkezi’ne dönüştürülerek okul çağındaki çocukların bilimsel gelişimlerine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Dünya ve enerji kaynakları ile ilgili karmaşık konuların her yaştan ziyaretçiler için anlaşılabilir olmasının hedeflendiği Rombaki Bilim Evi’ndeki her şey dokunulmak üzere tasarlanacak, böylece oyun ve öğrenme her zaman iç içe olacak.

Gümeli Tabiat Anıtı Ziyaretçi Merkezi ve Gümeli Belde Meydanı Projesi

Gümeli Tabiat Anıtı Alanı, barındırdığı 4114 yaşındaki Ulu Porsuk (Taxus Baccata) ile öne çıkmakta. Proje kapsamında Gümeli Tabiat Anıtı’nın ziyaretçi yönetim planı doğrultusunda alanın korunması ve insanların alanda güzel vakit geçirebilmesi hedefliyor.

Tabiat Anıtı’na en yakın yerleşme olan Gümeli Belde Meydanı’nda hayata geçecek proje sayesinde ziyaretçilerin anıta çıkmadan önce bilgi alması, bölgenin hassasiyeti ve korunması ile ilgili bilinçlenmesi ve yerel değerleri tanıması da amaçlanmakta.

Ayrıca belde meydanında zemin katlarda oluşturulacak ve özel günlerde araç trafiğine kapatılacak alanda kurulacak yöresel ürünler pazarı sayesinde de ziyaretçilerin, belde ve insanı ile güzel ilişkiler kurabilmesi ve sosyo-kültürel değerlerin paylaşılması planlanıyor.

 Kadıoğlu Mozaikleri Ziyaretçilerle Buluşuyor

Proje kapsamında Zonguldak için çok önemli bir kültürel miras alanı olan Çaycuma Kadıoğlu Mozaikleri’nin ziyaretçilerle buluşturulması hedefleniyor.

Kadıoğlu mozaiklerinin iklim koşullarından korunabilmesi için üzerine yapılacak bir koruma çatısı ile en az şekilde etkilenmesi sağlanabilecek, aynı zamanda ziyaretçiler tüm eseri gezecek şekilde tasarlanacak yürüme platformları sayesinde Kadıoğlu Mozaiklerini yakından görme fırsatı bulacaklar. Ayrıca yapının terasından Filyos Vadisi manzarası izlenebilecek.

 Madencioğlu Şelalesi Doğa Tutkunları için Düzenleniyor

Ağırlıklı olarak Zonguldaklılar tarafından piknik alanı olarak kullanılan Madencioğlu Şelalesi ve çevresi aynı zamanda doğa yürüyüşçülerinin ve bisikletle seyahat edenlerin de uğrak noktası.

Alanın doğal güzelliklerini ön plana çıkarmayı hedefleyen proje ile ziyaretçilerin de uzun vakitler eğlenceli zaman geçirebilecekleri bir alan oluşturulması da hedefleniyor.

 Çayırköy Ekolojik Odağı

Çaycuma sınırlarındaki Çayır Köyü ilk bakışta diğer çevre köylere benziyor gibi görünse de barındırdığı coğrafi, tarihi ve kültürel özellikleriyle ayrı bir konuma sahip. Farklı türlerde yarasalara ev sahipliği yapan Çayırköy Mağarası’nı koruyarak, mağara ve tarihi değirmenin çevresini düzenleyerek Zonguldak halkı ve turistlere tanıtmayı hedefleyen proje kapsamında bir de ziyaretçi merkezi oluşturulacak. Bu merkezde il bütünündeki mağaraların biyoçeşitliliği, bölgede yer alan ve korunması gereken yarasalar, değirmenler, Roma su yolu ve Çayırköy’ün kültürel yapısı anlatılacak.

Mağara içerisi sportif geziler için uygun halde bırakılacak, içerisine bir yapısal müdehale yapılmayacaktır. Ev sahipliği yaptığı yarasaların mağarayı terkediş ve tekrar giriş ritüellerini izlemek için, onlara hiç bir zarar vermemek hassasiyeti ile mağara yakınına bir seyir terası yer alacak.

A Tipi Konuk Evi Sanat Merkezine Dönüşüyor

1938 yıllında inşa edildiği düşünülen ve A Tipi olarak bilinen Devlet Misafir Evi yıllar içinde yerli ve yabancı muhtelif konukları misafir etmiş ve gerek mekânsal gerekse de hatıraları ile tarihsel bir belge durumuna gelmiştir.

Projeyle, binanın korunarak müzik/sanat icra mekânı olarak kullanılmasını hedeflemekte.

Zonguldak halkı ve ziyaretçilerine kapılarını açacak olan mekanda geleneksel ve çağdaş sanatın örnekleri izlenebilecek.

Zonguldak’a Apiterapi Merkezi

Apiterapi; arı ve arı ürünlerinin (bal, balmumu, arı poleni, propolis, arı sütü) koruyucu ve bazı hastalıkların tedavisinde tamamlayıcı uygulama yöntemi olarak kullanılması biçimi. Zonguldak Apiterapi Merkezi’nde, arı, arıcılık ve arı ürünlerinin tanıtımı, bazı apiterapi uygulamaları ve arı ürünleri ile masaj, bakım gibi uygulamaların yapılması planlanıyor. 

Proje, günü birlik kullanımın yanı sıra konaklamaya da olanak veren birbirinden bağımsız çalışan, manzaraya hakim, 15 adet konut birimini de içermekte.

Kandilli’nin Endüstri Mirasını ve Doğal Değerlerini Tanıtacak Ziyaretçi Merkezi

Kandilli bölgesinin doğal, tarihi ve sosyal özelliklerinin tanıtımını sağlayacak ve yerel ürünlerin satışının yapılacağı “Kandilli Köy Pazarı ve Ziyaretçi Merkezi” projesi, Kandili bölgesindeki eko turizm odaklarını tanıtmak amacıyla Ereğli- Zonguldak yolu üzerinde, Kandilli giriş kavşağı yakınında yer alacak. Kandilli ve çevresindeki diğer turistik destinasyonlarına giriş kapısı niteliğinde olan kavşakta, bölgenin tanıtımını yapacak, bölgeye gezgin trafiğini teşvik edecek “ziyaretçi merkezi” ve yerel ekonomiye katkıda bulunacak ve yerel ürünlerin tanıtılacağı “köy pazarı” işlevlerin harmanlanmasıyla ilgi çekici bir odak oluşması hedefleniyor.

Ziyaretçi Merkezi’nin yakın çevrede yer alan doğal ve kültürel miras alanlarının tanıtımını yapması ve Kandilli’nin sahip olduğu tarihi öneme sahip Çamlı, Varagel, Alacaağzı ve Kireçlik gibi alanları yoldan geçen ziyaretçilere sunması ve bu noktaları tanıtması hedefleniyor.

Proje kapsamında ve yerel ürünlerin satışının yapılacağı bir Köy Pazarı da yapılacak. Aynı zamanda Zonguldak – Ereğli Karayolu’nun Kandilli yol ayrımında yaz-kış bulunan yerel üreticilerin sürekli bir gelire sahip olması sağlanacak.

Aşağı Kandilli Yeniden Can Bulacak

Aşağı Kandilli; Doğa, tarih, endüstri mirası ve alternatif turizm türleri açısından önemli bir cazibe merkezi olabilecek potansiyele sahip.

Proje kapsamında Türkiye sanayi tarihi için çok önemli bir yerde duran Kandilli endüstri mirası ve onunla ilişkili sosyo-kültürel değerlerin doğa turizmi ile entegre bir şekilde turizme kazandırılması amaçlanıyor.

Bu kapsamda Aşağı Kandilli’de yer alan Varagel ve diğer tescilli kültür varlıkları başta olmak üzere taş kömürü ocakları ve bu ocakların işletilmesi sırasında gerekli olan ancak artık kullanılmayan, âtıl durumdaki yapıların yeniden işlevlendirilerek hayat bulması hedefleniyor. Yaya yolları, otel, müze, su sporları merkezi ve kumsal gibi kullanım alanlarının geliştirileceği proje kapsamında yerel bitki ve ağaç dokusunun korunarak doğal olanın sürdürülmesi de planlanıyor.  

Harmankaya Kanyonu Alternatif Turizm Merkezi

Harmankaya Kanyonu, Zonguldak şehir merkezine yakınlığı ile dikkat çeken son derece eşsiz bir doğa harikası.

Harmankaya Kanyonu’nda bulunan yürüyüş yolunda ziyaretçilerin gezilerini kolaylaştırması ve temel ihtiyaçlarını gidermesi amacıyla düzenlemeler yapılması planlanıyor. Yapılacak küçük ve doğal müdahaleler sayesinde Harmankaya Kanyonu ziyaretçilerin daha rahat gezebileceği bir nokta olacak.

Proje, doğal hayatın korunmasını temel alırken, alanın mevcuttaki yıllık kullanımını da dört mevsime çıkarmayı hedefliyor. Çalışma kapsamında yapılacak yaklaşık 800 metrelik yürüyüş yolu sayesinde, her yaştan ziyaretçinin kanyon içerisindeki tüm şelaleleri deneyimlemesi sağlanabilecek.

Harmankaya Kanyonu Alternatif Turizm Odağı Projesi’nde, kanyonun yüksek bir noktadan görülmesine imkan veren bir gözlem kulesi ve Harmankaya Şelalelerinin yanı sıra Zonguldak’taki tüm şelalelerin de tanıtıldığı bir ziyaretçi merkezi de bulunmakta.

Çaycuma Filyos Vadisi Eko Turizme Hizmet Edecek

Çaycuma’nın en önemli değerlerinden olan Filyos Vadisi, doğal ve kültürel değerlerinin yansıra sahip olduğu elverişli arazi ile hem dinlenme hem de ekolojik tarım alanı olarak yeniden tasarlanıyor. 

Tios Antik Kenti’nin ve antik su yollarının yanı sıra verimli toprakları ile bilinen bölge, yaklaşık 1.500.000 m2 büyüklüğündeki kıyı alanı boyunca, farklı temalardaki parklar ve Filyos Çayı’nda yapılacak seyir terasları gibi kentin ve kentlinin ihtiyaç duyduğu sosyal alanlarla yeniden tasarlanırken, tarım alanlarının yer alabileceği ve eko-turizme hizmet edecek bir alan olarak da kurgulanacak.

Çaycuma Fuar Alanı için Hazırlıklar Sürüyor

Her bir etabı 8000 m2 olan ve 3 etaplı olarak düşünülen Çaycuma Fuar Alanı için hazırlıklar devam ediyor. İlk etapta bir sergi holünün ve destek alanların yapılması, ileride gelişecek ihtiyaçlar doğrultusunda ise ikinci ve üçüncü etapların inşa edilmesi öngörülüyor. Alan sergi, toplantı salonları ve ofisleri ile ulusal ve uluslararası fuar ve sergi ihtiyaçlarına cevap verecek niteliklerde planlanıyor. Filyos Çayı kıyısında planlanan yeşil alan içinde konumlanan komplekste yer alan kafe ve restoran alanları ile hem fuar esnasında hem de diğer zamanlarda rekreasyon alanı ile bütünleşen bir etkinlik merkezi olması hedefler arasında.

 

 

Kategoriler Basın