Mimarlık Okulları Zonguldak’ta – MEF Üniversitesi

2015 yılında MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından başlatılan Tasarla ve Yap! Programı, tasarıma erişemeyen toplulukların mekânsal problemlerinin çözülmesini amaçlamaktadır. Tasarımı ve uygulaması MEF Üniversitesi Mimarlık ve İç Mimarlık bölümü 1. Sınıf öğrencilerince gerçekleştirilen projeler, mekânsal bir problemin çözümünün ötesinde, öğrencilerin tasarım ve inşa deneyimi kazanması, kurumlar arası işbirliği, öğrenciler – yerel yönetim – okul arasında işbirliği, mahallenin katılımcı süreçler ile tasarım kararlarına katılması ve bilgilendirilmesi gibi katkılar sağlamaktadır.

Tasarla ve Yap! Stüdyosu kapsamında 2015 yılından bu yana toplamda 11 proje gerçekleştirildi. Projelerden 8 tanesi, İstanbul Sarıyer ilçesinde, belediye işbirliği, diğer 3 proje ise yerel yönetimler desteği ile Aydın, Merzifon ve Seydikemer’de gerçekleştirildi.

96 öğrencinin aktif katılımı ile gerçekleşecek 2018 projelerinin 7 farklı grup ile yapılması planlanıyor. 

Projelerden bir tanesi Filyos Çayı kıyısında, Çaycuma merkezinde yapılacak bir seyir terası projesi. Projenin tasarım aşaması 25 Haziran-6 Temmuz arası MEF Üniversitesi’nde gerçekleşecek, bu aşama 2 haftalık yoğun bir stüdyo süreci olarak ele alınacak. Seyir terasının uygulama ve yapım aşaması ise 9 Temmuz-21 Temmuz aralığında 15 öğrenci ve iki yürütücü ile Çaycuma’da gerçekleştirilecektir.

Proje Yürütücüleri:

Derya Uzal

Eda Yeyman

Öğrenci Asistanlar:

Kübra Erguvan

Muazzez Nil Yalındağ

Öğrenciler:

Sümeyye Öztürk

Ayça Yıldırım

Merve Sandıkçı

Özge Kiracı

Mert Karakurt

Melih Faruk Özen

Ayşe Nisa Zeybek

Gamze Nur Kurel

Cansu Çakarlı

Mehmet Öztürk

Berk Özyedierler

Begüm Nar

Zeynep Dolapçıoğlu